Patron archivářů - Sv. Vavřinec

2. října 2006 v 0:02 | Jiří Dušek
SVATÝ VAVŘINEC
Vavřinec jáhen, mučedník narozen kolem roku 230 ve Španělsku, zemřel 10. srpna 258 v Římě.

Patron knihovníků, archivářů, kuchařů, pivovarníků, hostinských, správců, pradlen, žehlířů, cukrářů, sklenářů, sklářů, hasičů, žáků a studentů, přímluvce při chorobách očních, houseru, ischiasu, horečce, kožních chorobách, proti nebezpečí ohně, proti mukám očistce, za úrodu vinných hroznů, vinohradníků, chudáků, proti moru.
Patřil a patří k neúctivanějším světcům celého světa. Jen v Římě je mu zasvěcených 30 kostelů, ve světě je jich několik tisíc. Přišel ze Španělska do Říma, kde se stal arcijáhnem papeže Sixta II. Papež byl mladému křesťanovi nejen představeným, ale i otcovským přítelem a především vzorem. Císař Valerián byl krutým pronásledovatelem křesťanů, dal papeže Sixta zatknout a popravit. Cestou na popraviště ho doprovázel plačící Vavřinec, nechtěl už žít a zvolal : " Kam jdeš, otče, bez svého syna ?" Sixtus svého jáhna utěšoval a prorokoval i jemu blízké mučednictví. Dal mu ještě úkol, rozdělit celý církevní poklad mezi chudé.
Císař Valerián vznesl nárok na církevní majetek. Vavřinec během tří dnů rozdal cirkevní majetek nuzákům. Třetí den předvedl tyto lidi Valeriánovi a hlásil císaři, že před ním stojí pravé poklady církve. Vavřinec byl zatčen a odsouzen k smrti. Po krutém mučení byl upálen na roštu. Během mučení nevyšel z jeho rtů žádný nářek, velebil Boha a modlil se. Rošt jako artibut patrona Sv. Vavřince je ve znaku obce Štáblovice.
 


Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | Web | 4. června 2009 v 13:14 | Reagovat

Den archivů

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.